اطلاعات موزه ها

 

 

 

موزه توس :

موزه توس در مجموعه فرهنگي باغ آرامگاه فردوسي قرار داردساختمان اين موزه در سال 1347 براي چايخانه سنتي توسط مهندس سيحون طراحي و ساخته شده است پس از افتتاح آرامگاه و بزرگداشت هزاره فردوسي نياز به مكاني بودب تابتواند آثار و اشياي اهدايي به آرامگاه و ديگر آثار تاريخي مكشوفه ‌اي از شهر توس را نمايش بگذارد به همين منظور در سال 1361 خورشيدي اين بنا تبديل به موزه توس گرديد.

اشياي موزه به چهار بخش تقسيم مي شود:

بخش اول : آثاري كه رد اثر كاوش‌هاي باستان شناسي از دشت توس به دست آمده‌اند كه شامل انواع قطعات سفال دوره اسلامي و پيش از اسلام و سكه‌هاي طلا و نقره دوره اسلامي و ... هستند.

بخش دوم : شامل آثاري است كه تجلي گر روح حماسي و پهلواني شاهنانه هستند. انواع وسايل سواركاري شامل سپر، گرز، تيرو كمان، وسايل موسيقي و رزمي كه از آنها در شاهنامه بسيار نام برده شده است از اين جمله‌اند.

بخش سوم : اشيايي كه در عصر و زمان فردوسي (قرن 4و 5 هجري) خلق شده‌اند. اين بخش شامل انواع ظروف سفالي لعاب‌دارو بدون لعاب و ظروف مفرغي است.

بخش چهارم : در برگيرنده اشيايي اهدايي است انواعتابلوهاي نقاشي از چهره فردوسي، آثار نقاشي استاد علي رخساز از داستان‌هاي شاهنامه، انواع فرش و قاليچه وانواع هنرهاي ظريفه اين بخش را تشكيل مي‌دهند. اين موزه به دليل پاره‌اي از تعميرات نياز به طراحي و غني شدن اشياي موجود، فعلا به صورت نمايشگاه اداره مي‌شود.

 

آدرس :  مشهد- شهر توس، آرامگاه فردوسي، موزه توس

 تلفن :   0512-248336

ساعت بازديد :  8 صبح الي 5 بعداز ظهر

 

موزه نادري :

موزه نادري در قسمت اصلي بناي يادبود آرامگاه نادرشاه افشار در دو تالار به منظور معرفي آثار تاريخي اين دوره شكل گرسفته است. اين بنا به همت انجمن آثارملي در سال 1342 خورشيدي توسط مهندس هوشنگ سبحون طراحي و ساخته شده است چشم‌انداز خارجي بنا تنديس نادرشاه سوار بر اسب به سبهمراه تني چند از سربازانش بر فراز يك حجم سنگي مرتفع توسط مجسمه ساز شهير ايرني زنده ياد استاد ابوالحسن صديقي ساخته شده است. تالار شماره 1 : اين تالار به انواع سلاسح‌هاي دوره افشاريه، تابسلوهاي نقاشي از نادر و صحنه هاي جنگ،‌وسايل سواركاري مانند زين سو برگ اسب از دوره افشاريه تا قاجاريه، چند نسخه خطي ساز جمله تاريخ هانگشاي نادري و دو شمشير متعلق به نادر اختصاص دارد كه روي يكي كلمه السلطان نادر حك شده و روي ديگر اين بيت شعر طلاكوب شده است:


شاه شاهان نادر صاحب قران     هست سلطان بسر ساطين جهان
 

اين شمشير در دشت مغان به سال 1148 هجري در روز تاجگذاري نادر از طرفس ملت ايران به وي هديه شده است تالار شماره 2 : اين تالار در سال 1373 به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سكه ظروف و ديگر اشياي اهدايي از دوره صفويه تا معاصر به نمايش درآمده است.

 

آدرس: مشهد ، چهارراه شهداء ، آرامگاه نادرشاه ، موزه نادر

تلفن : 2224888- 0511

ساعت بازديد : 8 صبح الي 16 عصر   

  

 

موزه آب :

اين موزه توسط اداره آب منطقه‌اي خراسان مشهد در 12 بهمن 1378 افتتاح شده است بررسي، شناخت و معرفي سازه‌هاي آبي قديمي استان نظير سدها، قنوات، قنات‌هاي قديمي شهرستان گناباد با قدمت 2500 ساله، آب انبارها، يخدان‌ها، پل بندهها، شيوه‌هاي آبياري سنتي، معرفي سير پيشرفت صنعت آب از گذشته تاب ه حال طرح مردم شناسي آب و جمع‌آوري اطلاعات و مستندات و فرهنگ سنتي آب و آبياري خراسان از اهداف تشكيل اين موزه است. در اين موزه ابزار و ادات قديمي و معاصر مرتبط با آب نظير فنجان آندازه‌گيري آب، خمره‌هاي آب شرب لوله‌هاي انتقال آب، ماكت سدها، تصاوير مختلفي از آب انبارها و .. به نمايش درآمده سات اين گنجينه داراي كتابخانه نيز مي‌باشد.

 

آدرس: مشهد ، بلوار سازمان آب اداره آب منطقه اي خراسان

تلفن داخلي : 394-717011-0511

ساعت بازديد : ساعات اداري

 

 

 

 

موزه علوم و تاريخ طبيعي مشهد :

اين موزه در سال 1375 به همت مركز تربيت معلم شهيد بهشتي تشكيل و در سال 1377 زير نظر اداره كل آموزش و پرورش خراسان رسما افتتاح شد فضاي داخلي موزه در دو طبقه با 4 سالن و 24 غرفه ارائه كننده اشياي موزه در 6 بخش است. فيزيك : در اين بخش سعي شده است با بازسازي پديده‌هاي طبيعي و آزمايش‌هاي علمي گامي در جهت شناخت اين علم برداشته شود. فيزيك در 2 سالن به نمايش درآمده است. سالن اول اختصاص به نور دارد. غرفه‌هاي خطاي ديد افلاك نما و ديگر وسايل آموزشي در اين سالن ور تعرض دير هستند. سالن دوم را غرفه‌هاي مكانيك، سيالات، صوت، الكتريسيته و مغناطيس در بر گرفته است. حيات وحش: در اين بخش انواع جانوران، پرندگان و پستانداران بومي و غير بومي در گونه‌هاي مختلف به صورت تاكسيدرمي شده به نمايش در آمده‌اند. زمين شناسي : اين بخش در برگيرنده انواع سنگ و فسيل و كان‌هاي صنعتي و اطلاعات مربوط به آنها است. جغرافيا: در اين بخش نقشه قاره‌ها، كشور ايران استان خراسان و ... به نمايش در آمده است. زيست شناسي: در اين بخش در سه زمنيه بدن انسان، جانور شناسي و گياه‌شناسي تسحقيق شده است. در غرفه بدن انسان ساختار و عملكرد دستگاه‌هاي مختلف بدن معرفي شده است. در غرفه جانور شناسي، كلكسيون‌هاي مختلفي از نمونه‌هاي جانوري مانند حشرات، صدف‌ها،‌خزندگان و چنين حيوانات به نمايش درآمده است. در غرفه گياه شاسي انواع گياهان داراويي، قارچ‌ها‌ و بذر گياهان عرضه شدعه است. دفاع مقدس : در اين بخش قسمتي از ادوات و تجهيزات انفرادي و وسايل شخصي شهدا و رزمندگان به نمايش درآمده است.

 

آدرس: مشهد ، حد فاصل ميدان آزادي و ميدان جمهوري اسلامي ، مرکز تربيت معلم شهيد بهشتي

تلفن : 7-883094-0511

 

موزه بزرگ تاريخ طبيعي خراسان :

عمليات تشكيل اين موزه به همت دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1379 شروع شده و به اين منظور ساختماني با سه طبقه با زيربناي بيش از 1000 متر اختصاص يافتبه است اين موزه در برگيرنده بخش هاي مختلفي همچون جانور شناسي، گياه شناسي، زمين شناسي، ديرين شناسي، مردم شناسي و اطلاعات و انتشارات است. در زيرزمين اين ساختمان نمايشگاه زمين شناسي و آب زيان،‌كارگاه تاكسيدرمي و آماده‌سازي، آزمايشگاه شناسايي جاي دارد.

در طبقه هم كف موزه نمايشگاه و مخزن مهره داران و بي‌مهرگان و مخزن اصلي قرار گرفته و براي طبقه اول كلاس، نمايش فيلم و اسلايد. رايانه و آزمايشگاه پيش‌بيني شده است.

 

آدرس: مشهد ، ميدان آزادي ، پرديس ، دانشگاه فردوسي

 

 

 

 

 

 

 

 

+